Balon żołądkowy w tabletce

Balon żołądkowy w tabletce. Jest to alternatywa dla operacji bariatrycznej. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do żołądka balonu w tabletce https://allurionbalon.pl/, który napełnia się następnie powietrzem albo płynem, co wpływa na zmniejszenie maksymalnej objętości żołądka. Balon umieszczony jest w żołądku przy pomocy gastroskopu. Napełnia się go najczęściej do objętości ok. 700 ml. Pełny balon będzie zbyt obszerny, żeby mógł przemieścić się poza żołądek i w bezpieczny sposób ogranicza jego objętość.

Jak działa balon żołądkowy? 

Po przeprowadzeniu zabiegu pacjenci znacznie szybciej osiągają uczucie sytości w czasie spożywania posiłków. Posiłki winny mieć niewielką objętość (około 50-100 ml), winny być często spożywane i właściwie zbilansowane. Wszystko to po to, żeby uniknąć pokarmowych niedoborów. Leczenie nadwagi oraz otyłości, zawsze musi być wspomagane przez aktywność fizyczną. Balon jest zostawiany w żołądku na pewien czas (najczęściej przez pół roku). To etap, kiedy pacjenci wyrabiają w sobie zupełnie nowy styl życia, w skład którego powinna wchodzić:

  • aktywność fizyczna,
  • niewielka objętość posiłków,
  • właściwa kaloryczność posiłków,
  • regularność posiłków.

Balon żołądkowy – dla kogo jest przeznaczony? 

Zabieg ten nie stanowi złotej pigułki na leczenie otyłości. Nie zwalnia on pacjentów z aktywności fizycznej i stosowania diety. Ma on tylko wspomagać proces odchudzania. Skierowany jest on do osób, u których obserwuje się brak zachowawczych metod, a którzy nie chcą zaakceptować metod bariatrycznej chirurgii. Poza tym taką metodę stosuje się u bardzo otyłych pacjentów (BMI>60), którzy przygotowują się do chirurgicznego bariatrycznego zabiegu. 

Wskazania do wprowadzenia balonu nie są tak ściśle określone, jak ma to miejsce w wypadku innych bariatrycznych operacji (BMI nie musi wcale przekraczać 40). Ponadto, w przeciwieństwie do chirurgicznych sposobów leczenia otyłości, jest to zabieg całkowicie odwracalny. Należy mieć na względzie słabsze rezultaty odchudzania. Poza tym zdarzyć się może, iż po usunięciu balonu z żołądka, osoby chore powracają do wcześniejszych żywieniowych nawyków. 

Jakie są przeciwwskazania do wprowadzenia balonu żołądkowego? 

Przeciwwskazania do wprowadzenia balonu żołądkowego, to:

  • poważne schorzenia wątroby,
  • starania o ciążę, okres karmienia, ciąża,
  • brak akceptacji pacjenta do zastosowania się do zaleceń,
  • leczenie za pomocą leków hamujących agregację płytek oraz innych leków przeciwzakrzepowych, jak i niesteroidowych leków przeciwzapalnych używanych bez osłony,
  • narkomania, alkoholizm,
  • anoreksja, bulimia oraz inne zaburzenia odżywiania,
  • poważne zaburzenia poznawcze i umysłowe,
  • schorzenia nowotworowe,
  • patologie dotyczące przewodu pokarmowego (żylaki przełyku, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba wrzodowa żołądka, przepuklina rozworu przełykowego, wrzody żołądka),
  • wcześniej przeprowadzone operacje gastryczne. 

Czego można się spodziewać po takim zabiegu?

Sama procedura zabiegowa trwa najczęściej do 30 minut, niemniej jednak pacjent musi pozostać w szpitalu minimum jedną dobę pod obserwacją lekarzy. Rezultaty obecności balonu w żołądku pacjent odczuje już w czasie pierwszych posiłków, osiągając znacznie szybciej uczucie sytości. W pierwszych dniach po zabiegu mogą pojawiać się nudności oraz wymioty, niemniej jednak zwykle ich charakter jest tylko przejściowy. 

Po tym czasie możliwe jest spożywanie posiłków każdego typu o mniejszej kaloryczności, jednakże w mniejszej ilości. Zakazane jest używanie leków pod postacią musujących tabletek oraz spożywanie napojów gazowanych. Należy znacząco ograniczać przyjmowanie pokarmów papkowatych i półpłynnych. Po zjedzeniu nazbyt obfitego posiłku osoba chora może odczuwać nudności, a nawet może zwymiotować. 

Średnia utrata masy ciała zależna będzie przede wszystkim od spożywanych pokarmów i w wypadku przestrzegania zalecanej diety może wynosić ok. 32%, co jest rezultatem znacznie mniejszym, aniżeli w wypadku zastosowania chirurgicznych metod leczenia otyłości. 

Po usunięciu balonu objętość żołądka powróci do tej sprzed zabiegu, co może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Zwolennicy takiej metody uważają jednakże, iż ma ona korzystny wpływ na żywieniowe nawyki, również po usunięciu balonu, gdyż u pacjentów pozostaje przyzwyczajenie do spożycia małych posiłków, co może przyczyniać się do stabilizacji masy ciała albo nawet niewielkiego jej spadku. 

Jakie mogą być powikłania zabiegu wprowadzenia balonu do żołądka?

Powikłania mające związek z wprowadzeniem balonu do żołądka jak w https://m-estetica.pl/artykul/bezpieczne-odchudzanie-balon-zoladkowy-elipse-wszystko-co-chcielibyscie-o-nim-wiedziec, to między innymi:

  • nudności oraz wymioty pojawiające się w pierwszych dniach po zabiegu, refluks żołądkowo-przełykowy – zwykle takie objawy ustępują samoistnie, 
  • powikłania mechaniczne mające związek z obecnością balonu w żołądku – niedrożność w przewodzie pokarmowym, owrzodzenie żołądka – takie powikłania, będą niestety wymagały interwencji chirurgicznej,
  • powiązane z endoskopią – uszkodzenie gardła, krwawienie do światła przewodu pokarmowego czy też uszkodzenie przełyku.

Należy mieć na względzie, iż wszystkie wymienione powikłania występują bardzo rzadko.