Korekta uszu

Korekta uszu to jeden z popularniejszych zabiegów chirurgicznych, który przeprowadzany jest u dzieci i nastolatków. Jego celem jest poprawa pozycji oraz kształtu małżowiny usznej. Co warto o nim wiedzieć?

Odstające uszy – problem natury estetycznej

Odstające uszy to problem, z którym boryka się wiele osób. Czasami nietypowy kształt małżowiny możemy zauważyć już u niemowlaków, jednak w ich przypadku nie mówimy jeszcze o anomaliach wymagających ingerencji chirurga. Wszystko dlatego, że małżowina uszna kształtuje się do około 7. roku życia, dlatego u pewnej grupy niemowlaków problem może zaniknąć samoistnie. Niemniej jednak spora część osób będzie borykała się z tym problemem do końca życia. Rozwiązaniem jest korekta uszu, występująca również pod nazwą operacji uszu bądź fachowo, otoplastyki. Jej celem jest przywrócenie małżowinie odpowiedniego kształtu, a także ewentualna zmiana jej rozmiaru. Dzięki operacji można pozbyć się problemu odstających uszu raz na zawsze, choć należy pamiętać, że zabieg ten, jak każdy inny chirurgiczny, może wiązać się z pewnymi powikłaniami.

Czym jest korekta uszu?

Korekta uszu w https://m-estetica.pl/zabieg/chirurgiczna-korekta-uszu to zabieg, który przeprowadza doświadczony chirurg. Nie odbywa się on pod narkozą, jak może sugerować nazwa „operacja uszu”, lecz w znieczuleniu miejscowym. Cięcie przebiega za uchem, natomiast zwieńczeniem zabiegu jest założenie odpowiedniego opatrunku. Cała procedura trwa około godziny. Po zabiegu pacjent powinien pozostać w klinice jeszcze około 2 godziny, a następnie, jeśli nie występują u niego żadne objawy związane z podaniem znieczulenia, może udać się do domu. Przez 14 kolejnych dni pacjent musi nosić specjalną opaskę uciskową, a przez kolejne 14 dni zakłada ją jedynie na noc.

Jakie efekty daje korekta uszu?

Korekta uszu to operacja, której celem jest przede wszystkim poprawa samopoczucia psychicznego pacjenta. Odstające małżowiny zwykle nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności, nie sprawiają również pacjentowi bólu. Niemniej jednak na ich tle pojawia się wiele kompleksów, dlatego zaleca się korektę odstających uszu w przypadku, gdy stanowią one problem natury psychicznej. Zabieg wykonywany jest raz w życiu i pozwala osiągnąć zadowalające efekty estetyczne.

Korekta uszu – o czym warto pamiętać po zabiegu?

Po zabiegu korekty uszu pacjent będzie musiał przez kolejnych 28 dni nosić opaskę uciskową, dzięki której efekty zabiegu będą lepiej widoczne. Bezpośrednio po operacji w okolicach uszu może pojawić się lekki obrzęk, jednak ten powinien zniknąć w ciągu kilku dni. Jeśli natomiast pojawi się gorączka, bardzo bolesny obrzęk czy jakiekolwiek inne, niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Po zabiegu w okolicy uszu pozostaje oczywiście blizna, jednak jest ona praktycznie niewidoczna dla osób z otoczenia.

Korekta uszu a refundacja NFZ

Pacjenci często zastanawiają się, czy korekta uszu to zabieg, który mogą wykonać w ramach NFZ? Niestety, jest on refundowany tylko w określonych przypadkach, a mianowicie u dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Powodem refundacji mogą być również znaczne ubytku słuchu bądź gdy odstające uszy są efektem wypadku. Niemniej jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko – najczęściej osoby dorosłe muszą samodzielnie sfinansować operację i wszystkie koszty związane z przygotowaniem do niej.

Kiedy warto wykonać korektę uszu?

Specjaliści zalecają, aby korektę uszu wykonać pomiędzy 7, a 14. rokiem życia. Wtedy też operacja daje najlepsze efekty, a jednocześnie pozwala pozbyć się problemu jeszcze przed wejściem w okres dojrzewania, gdy dużą wagę przywiązuje się właśnie do wyglądu zewnętrznego. Niemniej jednak, z medycznego punktu widzenia, nie ma przeciwwskazań, aby operację wykonać również u dorosłej osoby, zwłaszcza jeśli odstające uszy stanowią poważny problem natury psychicznej. Tym samym musimy pamiętać, że u dorosłych pacjentów rekonwalescencja może być nieco trudniejsza, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad z nią związanych. Każdorazowo o kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz chirurg, który następnie podejmie się jego wykonania. Kwalifikacji dokonuje się w oparciu o ocenę małżowin usznych pacjenta, a także wyników badań krwi, które ten będzie musiał wykonać.

Korekta uszu u dzieci

Korekta uszu to zabieg rekomendowany zwłaszcza dzieciom, które nie ukończyły 14. roku życia. Mali pacjenci powinni być świadomi tego, jak będzie on wyglądał oraz jakie efekty może przynieść. Jednocześnie niektórzy specjaliści zalecają, aby operację w przypadku najmłodszych pacjentów wykonać w narkozie. Pozwoli to zaoszczędzić im zbędnego stresu. Z drugiej strony, w takiej sytuacji konieczne jest spędzenie klinice dodatkowej doby, a także wykonanie kilku dodatkowych badań przygotowujących. Decyzję w zakresie sposobu znieczulenia pacjenta zawsze podejmuje lekarz w porozumieniu z zainteresowanym. W miarę możliwości korektę uszu warto przeprowadzić właśnie u dzieci – pozwoli im to zaoszczędzić niepotrzebnych problemów w przyszłości, a jednocześnie istnieje możliwość otrzymania refundacji NFZ.