Kriolipoliza

Kriolipoliza to jeden z zabiegów, który pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała. Stanowi on niejako alternatywę dla klasycznej liposukcji, która obarczona jest większym ryzykiem dla zdrowia pacjenta. Na czym polega kriolipoliza i co warto o niej wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg?

Czym jest kriolipoliza?

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej stanowi problem przede wszystkim natury estetycznej. Może ona pojawiać się w poszczególnych partiach ciała, z których trudno pozbyć się jej standardowymi metodami. Najbardziej problematyczne obszary to ramiona, łydki, a nawet okolice bioder. Z pomocą przychodzą wtedy różnego typu zabiegi, których idea sprowadza się do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dotychczas największą popularnością wśród pacjentów cieszyła się liposukcja, jednak wiąże się ona ze sporym ryzykiem, ponadto nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest kriolipoliza w http://epi-gdansk.pl/kriolipoliza-gdansk/ – jeden z innowacyjnych zabiegów, polegających na wymrażaniu komórek tłuszczowych. W czasie zabiegu kriopolizy specjalne urządzenie zasysa tkankę i chłodzi ją, powodując w jej obrębie lekki stan zapalny. Dzięki temu organizm zaczyna się ich pozbywać w sposób samoistny. Komórki tłuszczowe nie mają zdolności do regeneracji, dlatego kriolipoliza pozwala pozbyć się ich na stałe. Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej dla osób, które chciałyby pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Nie wymaga bowiem przerywania ciągłości skóry, dlatego jest stosunkowo bezpieczna, w przeciwieństwie do zabiegów mających charakter chirurgiczny.

Kto może zdecydować się na kriolipolizę?

Zabieg kriolipolizy wykorzystywany jest przede wszystkim do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej, choć podkreśla się również możliwość modelowania poszczególnych partii ciała, jaką daje. Powinny więc zdecydować się na niego osoby, które chciałyby schudnąć w stosunkowo krótkim czasie, w dodatku w mało inwazyjny sposób. Specjaliści uważają, że kriolipoliza najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy chcemy schudnąć z ud, ramion, brzucha, biustu czy bryczesów. Co do zasady, kriolipoliza może być przeprowadzona u zdrowych, dorosłych osób. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciążą, karmienie piersią, cukrzyca, choroba serca, choroba nowotworowa, zaburzenia krzepliwości krwi.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Pacjent nie musi w szczególny sposób przygotowywać się do zabiegu kriolipolizy. Na około 2-3 dni przed jego przeprowadzeniem należy powstrzymać się od opalania w solarium, sesji w saunie oraz kąpieli w basenie bądź w innych zbiorniku z wodą chlorowaną. Przygotowanie do zabiegu obejmuje jednak przeprowadzenie podstawowego wywiadu medycznego, na podstawie którego następuje kwalifikacja pacjenta. Specjalista zapyta o przebyte choroby, ewentualne stany wykluczające poddanie się sesji kriolipolizy czy odporność pacjenta na odczucia bólowe. Co do zasady, zabiegu nie przeprowadza się w znieczuleniu, jednak w szczególnych przypadkach można rozważyć znieczulenie miejscowe.

Kriolipoliza a skutki uboczne

Czy zabieg kriolipolizy wiąże się z występowaniem skutków ubocznych? U pacjenta w dniu jego przeprowadzenia, a także na kilka dni po nim, może pojawić się lekki obrzęk. Czasami występuje też zaczerwienienie oraz rumień. Efekty uboczne, choć widoczne na ciele, powinny zniknąć samoistnie w ciągu około tygodnia. Jeśli tak się nie stanie, należy zgłosić się do specjalisty. Nie odnotowano znaczących powikłań kriolipolizy, dlatego jest ona powszechnie uznawana za bezpieczny zabieg. Pacjent musi jednak przestrzegać zaleceń, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Czy warto zdecydować się na kriopolizę?

Kriolipoliza nie jest zabiegiem, który daje efekty widoczne w bardzo krótkim czasie. Na pierwsze będzie trzeba poczekać około 2 miesiące – to właśnie wtedy organizm pozbywa się nagromadzonych komórek tłuszczowych. Ponadto pacjenci powinni pamiętać o odpowiednim postępowaniu zarówno przed, jak i po zabiegu, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Zabieg pozwala pozbyć się około 20-40% tkanki tłuszczowej nagromadzonej w konkretnej partii ciała. Rezultaty są więc imponujące, jednak to, czy uda się je utrzymać w dłuższym okresie, zależy w dużej mierze od stylu życia, jaki prowadzimy. Ważna jest bowiem odpowiednia dieta oraz codzienna aktywność fizyczna – można do niej powrócić nawet w kilka dni po zabiegu. Zaletą Kriolipoliza jest możliwość redukcji tkanki tłuszczowej z miejsc, w których nagromadziła się ona w znaczących ilościach. Ponadto pacjenci cenią sobie fakt, iż nie trzeba przerywać ciągłości skóry, co daje zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa. Co istotne, kriolipoliza charakteryzuje się dużą skutecznością przy stosunkowo niewielkich efektach ubocznych, dlatego zyskała tak dużą popularność wśród pacjentów. Pamiętajmy jednak, że musi być ona przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, który pracuje na odpowiednim sprzęcie. Warto więc udać się na kriolipolizę do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.