Ortopeda – co leczy?

Ortopeda – co leczy? Ortopeda jest lekarzem leczącym złamania oraz urazy kości czy też innego rodzaju schorzenia związane ze zdrowiem kręgosłupa, oraz całości układu ruchu. Rolą ortopedy będzie więc postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia nie tylko układu kostnego, ale również więzadeł, stawów i mięśni, za sprawą których możliwy jest ruch. Kiedy warto się wybrać do ortopedy?

Ortopeda – czym się zajmuje?

Ortopeda w https://ortho-expert.pl/ zajmuje się nie tylko diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń w układzie ruchu, ale również działaniami profilaktycznymi w tym względzie. Jego praca obejmuje całość układu szkieletowego (poza czaszką), ale też mięśniowego, więzadłowo-stawowego, a nawet powiązanych z tym naczyń krwionośnych i nerwów. 

Ortopedia jest specjalizacją, która wymaga od takiego lekarza bardzo obszernego zakresu wiedzy związanej z anatomią człowieka oraz fizjologią ruchu. Z początku ortopedzi zajmowali się przede wszystkim leczeniem wad w obrębie postawy u dzieci. Niemniej jednak rozwój innych dziedzin w medycynie sprawił, iż dzisiaj ortopedia zajmuje się też leczeniem osób dorosłych. Zwykle ortopeda jest też traumatologiem, dzięki temu może on zdiagnozować i leczyć, także operacyjnie skręcenia, zwichnięcia czy złamania. 

Kiedy należy wybrać się do ortopedy?

Ortopeda pomaga osobom, które w większości przypadków doznali jakichś urazów w obrębie układu ruchu. Zwykle są to zwichnięcia stawów, złamania kończyn, czy też skręcenia kostki. Pacjenci ortopedy nierzadko cierpią także z powodu stanów zapalnych i bólów w obrębie kręgosłupa, mięśni, ścięgien oraz stawów. Na wizytę do ortopedy warto się będzie również umówić, jeśli odczuwamy kłopoty z ruchomością stawów oraz kiedy pojawiają się u nas bóle i obrzęki stawowe. Nasz niepokój powinny także wzbudzać różnorodne trzaski w stawach w czasie ruchu. W wypadku ortopedy dla dzieci wizytę trzeba będzie umówić najlepiej niedługo po ich narodzeniu. Winna się ona odbyć pomiędzy 6 a 8 tygodniem. Ortopeda podda sprawdzeniu budowę stawów, mięśni oraz szkieletu. Pozwoli to na wczesne wykrycie wszelkich wad wrodzonych, które nierzadko można wcześnie skorygować. Po upływie 8 miesięcy należy umówić się na kontrolną wizytę.

Leczeniem, jakich schorzeń zajmuje się ortopeda?

Zakres ortopedii jest ogromny, zatem lista schorzeń, których diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się ortopeda, jest bardzo rozbudowana i długa. Pośród schorzeń, które leczy ten lekarz, znaleźć można z pewnością:

  • nowotwory kości,
  • chorobę Olliera,
  • przykurcz Dupuytrena,
  • chorobę Scheuermanna,
  • zmiany mające związek z przeciążeniem stawów takie, jak zespół cieśni nadgarstka,
  • wady postawy,
  • różnorodne choroby kręgosłupa,
  • schorzenia zapalne stawów oraz kości,
  • zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia czy złamania.

Wizyta u ortopedy – jak wygląda?

Podczas pierwszej z wizyt ortopeda zbierze od nas dokładny wywiad. Możemy spodziewać się pytań związanych z przebytymi urazami i schorzeniami. Dzięki czemu możliwe będzie postawienie diagnozy wstępnej oraz zlecenie reszty badań. Warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u takiego specjalisty zdjęcia RTG. Ortopeda może zalecić wykonanie różnych badań. Najważniejsze będzie sprawdzenie ruchomości stawów, ich stabilności oraz położenia. Poza tym ortopeda musi poddać sprawdzeniu kręgosłup i całość układu kostnego. W takim celu przeprowadza badanie RTG, tomografię komputerową, badanie USG oraz rezonans magnetyczny. Ortopeda może także zalecić artrografię i artroskopię. Proces leczenia będzie zależał od diagnozy podstawowej. Wśród metod ortopedycznego leczenia, trzeba wymienić fizjoterapię, rehabilitację, leczenie farmakologiczne dolegliwości bólowych, operację czy unieruchomienie kończyny.

Czy możliwe jest skorzystanie z pomocy ortopedy bez skierowania?

Jeśli skorzystamy z usług ortopedy w ramach ubezpieczenia NFZ, musimy uprzednio otrzymać skierowanie od rodzinnego lekarza do ortopedycznej poradni. Wtedy to ortopedyczna konsultacja będzie bezpłatna, niemniej jednak trzeba będzie poczekać na termin. Jeśli zależy nam na czasie, możemy odpłatnie oraz bez skierowania umówić się na prywatną wizytę. 

Kiedy należy się zgłosić do ortopedy dziecięcego?

Specjalizacja lekarza dziecięcego ortopedy obejmuje zdiagnozowanie, jak i leczenie schorzeń w układzie ruchu, a także wrodzonych wad u niemowląt, jak również u dzieci do osiemnastego roku życia. W wypadku wykrycia nieprawidłowości najistotniejsze będzie jak najszybsze wdrożenie właściwego leczenia i rehabilitacji, gdyż ich brak doprowadzić może do poważniejszych konsekwencji w dorosłym życiu, w tym również do kłopotów z poruszaniem się. Do ortopedy dziecięcego trzeba się będzie zgłosić w wypadku:

  • opóźnień w rozwoju w zakresie ruchu,
  • asymetrii w narządach ruchu,
  • urazów mechanicznych (skręcenia, złamania, zwichnięcia),
  • wad postawy,
  • płaskostopia,
  • wad rozwojowych u niemowląt  w zakresie układu ruchu. 

W czasie wizyty dziecięcy ortopeda może przeprowadzić badania, na których podstawie sprawdzi, w jaki sposób działają narządy ruchu. W wypadku niemowląt niezwykle istotne jest obserwowanie bioder, gdyż to właśnie ten lekarz może wykryć dysplazję stawów biodrowych.