Plastyka powiek górnych – rekonwalescencja

Plastyka powiek górnych – rekonwalescencja. Opadające powieki górne to duży problem natury estetycznej, lecz może on również przekładać się na gorsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dlatego też z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na plastykę powiek górnych. Jak wygląda sam zabieg oraz proces rekonwalescencji po nim?

Opadająca powieka – problem natury medycznej

Opadające powieki większość z nas kojarzy ze zmęczeniem i przepracowaniem. Tymczasem okazuje się, że jest to również problem natury medycznej. Nadmiar skóry w okolicy powiek może bowiem zawężać pole widzenia, a dodatkowo przyczyniać się do uczucia zmęczenia oczu. Z wiekiem problem ten staje się coraz bardziej uporczywy, gdyż skóra, na skutek ubytku kolagenu, traci swoją jędrność i elastyczność. Opadająca powieka może więc w znaczącym stopniu utrudniać wykonywanie nawet prostych czynności dnia codziennego. Dlatego też sporo osób decyduje się wykonać zabieg plastyki powiek górnych, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

Plastyka powiek górnych – na czym polega zabieg?

Plastyka powiek górnych w https://m-estetica.pl/zabieg/chirurgiczna-korekta-powiek-1 to zabieg, który standardowo wykonuje się w gabinetach chirurgicznych. Specjalista nacina skórę w odpowiednim miejscu, odprowadzając jej nadmiar, a następnie zakładając opatrunek. Cała procedura trwa około godziny, czasami nieco dłużej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje dolegliwości bólowych. Niemniej jednak bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pacjent może czuć się nieco gorzej – u niektórych osób pojawia się uczucie zmęczenia czy nawet zawroty głowy. Plastykę powiek górnych wykonuje się jednorazowo – zabieg pozwala osiągnąć oczekiwane efekty i cieszyć się nimi nawet przez 20 lat. U wielu pacjentów rezultaty są widoczne niemalże dożywotnio. Specjaliści zalecają jednak, by nie powtarzać operacji częściej, niż 2-3 razy w życiu.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Zanim chirurg podejmie się operacji, musi zakwalifikować do niej pacjenta. Co do zasady, konieczna jest wizyta w gabinecie chirurgicznym na kilka lub kilkanaście dni przed planowaną operacją. Chirurg ocenia stan zdrowia skóry powiek, przeprowadza również z pacjentem wywiad medyczny, na podstawie którego odbywa się kwalifikacja. Następnie zleca wykonanie podstawowych badań – jest to morfologia krwi oraz badanie moczu. Jeśli zabieg ma zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, konieczna jest głębsza diagnostyka. Na ogół jednak pacjenci nie decydują się na tego rodzaju rozwiązanie, co znacznie upraszcza wszelkie procedury. Przygotowanie do zabiegu ze strony pacjenta nie jest skomplikowane – w dniu operacji nie należy nakładać na skórę powiek żadnych kosmetyków, natomiast kobiety muszą wykonać dokładny demakijaż oczu.

Rekonwalescencja po plastyce powiek górnych – jak wygląda?

Pacjenci często zastanawiają się, jak wygląda proces rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek górnych. Sama procedura usuwania nadmiaru tkanek nie jest skomplikowana, natomiast pacjent nie jest wprowadzany w stan narkozy. Dlatego też niemalże od razu po przeprowadzeniu zabiegu może udać się do domu, choć zaleca się, aby pozostał w klinice jeszcze przez około godzinę. Rekonwalescencja po operacji w dniu jej wykonania sprowadza się do powstrzymania się od obowiązków zawodowych oraz domowych. Pacjent powinien zapewnić sobie odpowiednie warunki do odpoczynku. Ponadto rana może być stosunkowo bolesna, gdy znieczulenie przestanie działać. Specjaliści zalecają, aby w takim przypadku sięgnąć po leki dostępne bez recepty, oparte na ibuprofenie bądź paracetamolu. W kolejnych dniach pacjent może wrócić do wykonywania czynności dnia codziennego. Obrzęk w okolicy rany powinien zniknąć w ciągu około 2-3 dni, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna.

Plastyka powiek górnych a skutki uboczne

Plastyka powiek górnych to zabieg, dzięki któremu można pozbyć się uporczywego problemu opadającej skóry powiek. Ma on wymiar nie tylko estetyczny, lecz również zdrowotny. Wpływa więc na poprawę samopoczucia psychicznego, a także możliwość wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Należy jednak pamiętać, że jak każda interwencja chirurgiczna, związany jest on z pewnym ryzykiem. Pierwszym z nich jest znieczulenie, które – choć ma charakter miejscowy – może w pewnym stopniu oddziaływać na samopoczucie pacjenta. U niektórych pojawia się ból głowy, uczucie zmęczenia czy niemożność skupienia uwagi. Istnieje również ryzyko pojawienia się stanu zapalnego w okolicach rany. Jeśli u pacjenta wystąpi gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia czy mocne zaczerwienie w okolicy powiek, powinien on jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W kontekście prawidłowej rekonwalescencji po zabiegu bardzo istotne jest przestrzeganie zasad prawidłowego dbania o bliznę i ranę pooperacyjną. Szczegółowych wskazówek powinien udzielić lekarz przeprowadzający zabieg, który poinstruuje pacjenta, jak należy dalej postępować. Jednocześnie, przed przystąpieniem do usuwania nadmiaru tkanki z powiek, lekarz musi poinformować pacjenta o ewentualnym ryzyku, z jakim wiąże się plastyka powiek górnych.